Lazer Epilasyon

06 Ekim 2017
94_145437819

Lazer Epilasyon
Lazer epilasyon vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan kıl ve tüylerden kalıcı olarak kurtulabilmek için lazer ışınlarının kullanıldığı işlemin adıdır. Lazer diğer ağda ve epilasyon cihazlarına oranla daha sağlıklı ve kesin çözümler sunan, epilasyon alanında en önemli en güvenilir uygulamadır.

Bu uygulama da kullanılan lazer ışınları vücut tarafından emilmez. Işınlar doğrudan kıl köklerine doğru gider ve burada kıl folikülündeki melanin pigmentini hedef alarak kıl oluşumunu kademeli olarak sona erdirir.

Vücutta lazer epilasyon yapılacak bölgedeki kılların en az 1 ay öncesine kadar kökünden alınmaması gerekir. Yine epilasyon bölgesinin sağlıklı olması ve hiçbir yara ve benin bulunmaması epilasyon yaptıracak kişinin riske girmemesi için çok önemlidir.

Öncesinde herhangi bir ameliyat durumu söz konusu ise bu durumu epilasyon merkezine bildirmekte faydası olacaktır. Ayrıca epilasyondan önce 6 hafta boyunca güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmamalı ve seans süresi boyunca da güneşten korunmalıdır.

  • Hangi alanlarda lazer epilasyon yapılabilir?

Lazer epilasyon veya IPL (hamilelik hariç) hem erkeklerde hem kadınlarda yapılabilir. Bu yöntem henüz ergenliğe girmemiş çocuklar için uygun değildir. Vücudun tüm bölgelerinde kullanılabilir, ama her alan farklı uygulama seansları ile tedavi edilir. Uygulama seans sayısı kıl alanına, vücut üzerinde kıl yoğunluğuna, cinsiyet, renk ve kıl kalınlığına göre değişebilir.

Yüz bölgesinde uygulama alanları çene, üst dudak ve kaştır. Bacaklar, koltuk altı bölgesi, bikini bölgesi, göbek hatları ve kol bölgesinde de lazer uygulamaları yapılır.

  • Lazer Epilasyon Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücutta lazer epilasyon yapılacak bölgedeki kılların en az 1 ay öncesine kadar kökünden alınmaması gerekir. Yine epilasyon bölgesinin sağlıklı olması ve hiçbir yara ve benin bulunmaması epilasyon yaptıracak kişinin riske girmemesi için çok önemlidir. Öncesinde herhangi bir ameliyat durumu söz konusu ise bu durumu epilasyon merkezine bildirmekte faydası olacaktır. Ayrıca epilasyondan önce 6 hafta boyunca güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmamalı ve seans süresi boyunca da güneşten korunmalıdır. Bunlar dikkate alınarak lazer epilasyon sırasında oluşması muhtemel riskler en aza indirgenir. Kontrollü bir şekilde yapılan epilasyonun ise başarı şansı çok daha yüksek ve kesin olur. Yapılacak olan seans sayısı ise kişinin cilt tipine, kıl yapısına ve epilasyona verdiği tepkiye göre değişir. Tedavide kesin sonuç genellikle 3 ila 8 seans arasında alınmaktadır. Bunlar ardı ardınca değil doktorunuzun belirlediği tarihlere göre yapılır. Bu tarihler arasında da yine ortaya çıkan kıllara lazer epilasyon haricinde hiçbir müdahalede bulunmamanız gerekir.

  • Lazer Epilasyon Uygulama

Uygulamada öncelikle, lazer epilasyon yapılacak olan bölge ilk önce temizlenir. Kıl kökünde melaninin en fazla olduğu aktif büyüme döneminde lazer epilasyon etkinliği en fazladır. Normal şartlarda kılların büyüme dönemleri birbirleriyle aynı değildir.. Tekrarlayan lazer seanslarının kılları aktif büyüme döneminde senkronize ettiği düşünülmektedir. Günümüzde bölgelere göre 4 ile 8 hafta aralıklarla uygulama yapılması uygundur. İlk aşamada kıllar azaltılır ve inceltilir sonrasında ise yavaş yavaş yok olur.

  • Lazer Epilasyon Yönteminin Avantajları:
  • Lazer Epilasyon uygulaması seansları zaman olarak kısa sürer, hızlı bir yöntemdir.
  • Lazerle Epilasyon seanslar arası uzun sürer ve lazer epilasyon uygulanan bölgede uzun süre tüy çıkmaması ve düzenli yapılan birkaç uygulamadan sonra tüylerdeki kalıcı azalma nedeni ile son derece estetik ve temiz bir görüntü elde edilir, kabuklanma, iz, leke olmaz. Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.
  • Diğer epilasyon yöntemleri ile Lazer epilasyon yöntemi maliyet açısından kıyaslandığında; uzun vadeli düşünüldüğünde çok daha ekonomiktir. (Kısa vadede diğer epilasyon yöntemleri ekonomiktir.)
  • Batık kıllar için en uygun method lazer epilasyonu metodudur.
  • Lazer epilasyon, günümüzdeki en uzun süreli kalıcı epilasyon yöntemidir. Birçok kişide ömür boyu sağlanan bir epilasyon söz konusudur. Çok ekstrem bir hastalık ve ya hormonsal düzensizlik olmadığı takdirde tüyler geri çıkmaz. Nadiren 12-24 ay süren bir sonuç da gözlenebilir.
  • Cilt üzerine toksik yada allerjik bir yan etkisi yoktur. Cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz.

5) Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon hemen sonra oluşan kızarıklık saatler içinde geçer. Bir günden uzun süren kızarıklık veya ödem, su toplaması olursa doktorunuza başvurunuz. Kıllar kendiliğinden dökülecektir. 15 gün içinde dökülmesini bekleyiniz. Kılları yolmayın ya da cımbızla koparmayınız. Lazer sonrası güneşten korumak gerekmektedir. Güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir. Solaryuma gidilmemelidir. Uygulamadan sonra en az 15 gün bölgeye kese yapmayınız. Kimyasal peeling retinoik asitli, A vitaminli soyucu ürünler kullanılmamalıdır. Lazer sonrası oluşacak problemler hiç iz bırakmadan geçer. Kabuklanma olası bir sorundur. Doktorunuza gösteriniz. Seanslara düzenli olarak gelmeye ve seans atlamamaya gayret ediniz. Epilasyon seansından sonra birkaç hafta boyunca bronzlaşmayınız ve yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanınız. Her seansta beklenen kıl azalması %20 kadardır. Bu konuda aceleci olmayınız. Beklenen sonucu alamıyorsanız doktorunuza başvurunuz.

LPG Endermoloji

_93_130997928

LPG Endermoloji Daha sık olarak kadın vücudunda görülen selülit, deri altı yağ hücrelerinde aşırı yağ birikimi ve bunu çevreleyen dermis ve hipodermis gibi yüzeyel deri…

Botulinum Toksini

art-19_36297655

Botulinum Toksini Botulinum toksini, 1870 yılında Alman fizikçi Muller tarafından latincede ‘’botulus’’olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra bu toksinin nöromüsküler faaliyetleri azaltıcı etkisi keşfedilmiştir. Kırışıklarla mücadelede önemli…