Doğal Yöntemlerle Saç Boyama

03 Ekim 2017
91_4352361

Kadınlar saçlarını renklendirmek için, gölge vermek ve ya saç tonunu değiştirmek için artık daha fazla kimyasal olmayan boyaları tercih ediyorlar. Doğal bir saç boyası tercihi saç koruma aracı olarak uzun süredir bilinmektedir. Buna ek olarak, tüm saç tipleri için bu doğal yöntemler uygundur. Tercih etmede tek bir saniye bile tereddüt etmeyeceksiniz.

  • Doğal boyama nedir ?

Eğer %100 bitkisel pigmentlerden oluşuyorsa, örnegin kına gibi, boyama doğal olarak adlandırılır. Saç parlaklığını artırmak için de idealdir, doğal renklendirme sayesinde saçlarınızı boyayabilir, tonunu değiştirebilir veya saç renginizi 2 ya da 3 ton koyulaştırabilirsiniz.

  • Doğal boyalar neyden yapılmaktadır ?

Doğal boyalar bitkisel tozlardan elde edilmektedir. En iyi bilinen doğal boya kınadır. Kına, kokulu bitki olan Lawsonia’dan üretilen bitkisel bir boyadır. Ağırlıklı olarak Hindistan ve Kuzey Afrika’dan gelir. Kına sıcak ve kuru iklimlerde yetişir. Saç boyamada ve vücut üzerinde çizim uygulaması yapılmasında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Turuncu-kırmızı renkler, Lawsonia bitkisinin kurutulan ve daha sonra toz haline getirilen yapraklarından elde edilir. Daha sonra elde edilen kına toz halinde satılır.

  • Bu tür bir boyanın avantajları nelerdir ?

Saç boyamada oksidasyonla boya maddesi saçın içine kadar sokulur. Boyanın saçtan çıkarılması olanaksızdır. Saçın eski rengine dönebilmesi, saç uzadıkça kesilmesiyle mümkündür. Saçın iç yapısına müdahale ederek, rengini değiştiren tüm kimyasal maddelerin sağlık için sakıncaları vardır. Bu yüzden doğal saç boyasının tercih edilmesi daha yararlıdır. Doğal boyalar saçı kaplar ve koruyucu bir kaplama oluşturur. Bu kuaförlerdeki geleneksel boyamaya göre daha ekonomiktir, doğal boyalarla boyama evde de yapılabilir.

  • Doğal boyalar tüm saç tipleri için uygun mudur ?

Doğal boyalar her türlü saç boyaması için ve hatta gri saç boyaması için bile kullanılabilir. Sonuçlar ana renklere, saç gözeneklerine ve boyama süresine bağlı olacaktır.

  • Doğal boyalar ile ilk boyama nasıl gerçekleştirilir ?

Doğal renklendirme öncesinde birkaç hafta, daha önceki tüm kimyasal boyaların saç boyası kalıntılarını uzaklaştırmak için, haftada 2 kez kilden bir maske uygulanabilir. Boyama sırasında, saç temiz olmalıdır ve herhangi bir şekillendirme olmamalıdır. İlk seferde hazır bir doğal boya kullanılması daha iyidir.

Pigment sertleşmesi birkaç gün sürdüğü için, boyama süresinin sona ermesinden sonra, saçınızı şampuan kullanmadan durulayınız. Bununla birlikte, seçilen doğal boya ile aynı renk aralığında düzenlenmiş saç maskesi de uygulayabilirsiniz.

Ek bilgi: Boyama sonrası 1-2 gün boyunca şampuan kullanılmaması tavsiye edilir.