Spor yapanlar için doğru kahvaltı

22 Haziran 2017
article_90_13542162

Spor yapanlar için doğru kahvaltı

Güne başlarken sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak, kahvaltı oldukça önemlidir. Özellikle sabah spor yapan kişiler, egzersiz öncesi mutlaka hafif bir kahvaltı yapmalıdır.

Niçin spora başlamadan önce kahvaltı yapmalıyız?

Antrenmanını günün ilk yarısında planlayanlar için kahvaltı sporcunun ana yakıtıdır. Genellikle spordan 1 saat önce kahvaltının yapılması önemlidir. Spordan önce yapılan kahvaltının kolay sindirilebilmesi gerekir ve yenilen gıdalar aktivite sırasında zarar vermemesi için hafif ve enerjik olmalıdır. Aç karnına egzersiz yapmak kan şekeri düzeylerinde azalmaya yol açabilir ve yaralanma riskini artırır. Spor öncesinden bir bardak su içmek te faydalı olabilir. Ancak, sindirim sorunlarına neden olabilen (geğirme, kusma, midede yanma hissi) çay, kahve ve meyve suyunun fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Fiziksel aktiviteyi arttırmak için suya limon kabuğu ekleyebilirsiniz.

Bir sporcunun ideal kahvaltısı nasıl olmalıdır?

Spor için hazırlanmış kahvaltı hafif protein ve karbonhidrat ( tahıllı ekmek, yulaf gibi) içermelidir ve kahvaltıyı meyveler ile birleştirmek gerekir. Tercihen mevsimlik taze meyveler vitamin ihtiyacını karşılamak ve vücudu uyandırmak için yardımcı olur. Mevsime bağlı olarak, portokal, greyfurt, çilek, kivi, mango tercih edilebilir. Ayrıca tahıl ürünlerini enerji sağlamak için (ekmek, tahıl ve enerji barları) tüketmek önemlidir.

Spor öncesinde içeriği yoğun peynir ve sosis gibi proteinli gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.

Spor türüne göre beslenme nasıl olur?

Spor konusu sağlıklı yaşam ve beslenme ile içiçe bir konudur. Kişilerin enerji gereksinimi cinsiyet, yaş, boy, kilo ve aktivite düzeyine göre ise farklılıklar gösterebiliyor. Sporcunun vücut yağ yüzdesine, yaptığı egzersizin şekline, süresine ve şiddetine göre beslenme gereksinimini değişir. Diyet; aktif olmak için yeterli enerji, kas kütlesini korumak için yeterli protein, enerji metabolizması için yeterli mikro besin ögeleri, vücut ısısının denetimi ve besinlerin taşınması için yeterli su içermelidir.

Enerji gereksinmesi ise egzersiz yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Daha yoğun aktiviteler daha çok enerji harcanmasına, uzun süreli ve düşük yoğunluğu olan aktiviteler devam ettiği sürece artan enerji gereksinimine neden olur. Sporcunun sağlığının, ideal vücut ağırlığının ve yağsız dokusunun korunması için yeterli enerji alımı önemlidir.

Yeterli ve uygun beslenme yağ yakımı  açısından da önemlidir. Sporda başarıya götüren en önemli etkenlerden biri beslenmedir. Spor yaparken doğru beslenme sayesinde performansı yükselir ve vücut yağ oranı ideal aralıkta tutulabilir.

Spor yapan kişiler nasıl beslenmeli?

  • 3 ana öğün mutlaka tüketilmelidir. Ana öğünlere destek olarak gün içinde 2-3 ara öğün yapılmalıdır.
    • Her öğünde karbonhidrat kaynağı besinler yenmelidir. Spor sonrası kaslarda azalan karbonhidrat depoları yenilenmelidir.
    • Posa içeriği yüksek besinler bağırsak hareketleri için tüketilmelidir.
    • Sıvı kaybı sonucu performansta azalmalar olur. Bu yüzden egzersiz sırasında kaybedilen sıvının yerine konması için sıvı tüketimi arttırılmalıdır.
    • Spor ana öğünlerden 1 saat sonra, ara öğünlerden yarım saat sonra yapılabilir.

Ek bilgi: Egzersiz sırasında ise az ve sık sık su içmek tavsiye edilir, eğitimden sonra vücuttaki sodyum miktarını yenileyecek ve onun toparlanmasına destek verecek olan maden suyunu içmeyi ihmal etmeyiniz.

 

 

 

Derİn Medİtasyon

888

Derin Meditasyon Son yıllarda toplumumuzda, derin meditasyon uygulamalarında ortaya çıkan bir hareketlilik söz konusudur. Bizim çalkantılı ve belirsiz dünyamızda da bir nefes olup olmadığını, bunu…