YAŞLILIK LEKELERİ

01 Haziran 2017
article_66_2037862

YAŞLILIK LEKELERİ

Yaşlılık lekeleri olarak adlandırılan lentigo derinin renk bozukluğu hastalığıdır. Genellikle 40 yaşından sonra görünür. Lentigo gerçekten zamanla görünen yaşlanma belirtilerinden biridir. Derinin üst tabakasında kahverenkli pigment lipofuzsin birikimleridir. İlerleyen yaş olmakla birlikte, sık sık güneşe maruz kalma sonucu da lentigo oluşumu gözlenir. Yaşlılık lekeleri oluştuğu zaman neler yapılmalıdır? İşte bazı bilgiler ve tavsiyeler:

Lentigo nedir?

Lentigolar birkaç santimetre büyüklüğünde ve kahverenklidirler. Bu lekelerin rengi ışık kırmızısından koyu kahverengiye değişebilir, genellikle daha küçük beyaz lekeler eşlik eder. Yaşlılık lekeleri genellikle yüz, eller ve dekolte gibi sık sık güneşe maruz kalan yüzeylerde görünür. Lentigo kırk yaşından sonra belirir, ama daha erkende ortaya çıkabilir.

Lentigo’nun kendisi bir hastalık değildir ve tehlikesi yoktur. Bu lekeler güneşin çok zararlı etkilerinin bir sonucu olarak, ciltte melaninin tahrip olması ile ortaya çıkar. Lentigo kansere dönüşmez ancak yine de takip edilmesi gerekir. Estetik açıdan da lekelerin giderilmesi önemlidir.

Güneşten korunmak

Vücudumuzun sağlığı açısından günde ortalama 15 dakika boyunca güneşlenmek önemlidir. Yaşlılık lekelerinin görünümünü önlemek için güneşe maruz kalma süresine dikkat etmeliyiz.

Elleri nemlendirmek

Bir başka önemli alışkanlık ise günlük nemlendirici kullanarak, kendi ellerimize bakım yapmaktır. Bu genellikle lekelerin görünümünü erteler veya onların daha az görünmesini sağlar.

Kozmetik cerrahi tarafından sunulan çözümler

Lekeler ortaya çıkmış ve önemli bir estetik sorun ise, tedavi sunan estetik tıp çare olabilir:

Yaşlılık lekelerini gidermede kimyasal peeling, kriyoterapi ve lazer tedavisi kullanılır. Lazer tedavisinde, melanin pigment noktaları üzerinde durulur ve yıkımı gerçekleştirilir. Lazer seansından sonra yaklaşık bir hafta içinde lekeler üstünde, kabuklar oluşturur. Daha sonra lazer ışınları yeni pigment oluşumunu teşvik eder ve böylece kızarıklık 2-3 gün içinde geçer. Deri normal rengine geri döner.

Ek bilgi: Sıradan cilt bakım tedavileri pigment karşıtı beyazlatıcı kremler içerebilir, ama etkisi diğer tedavilere göre daha az etkili olacaktır.

Üreme Hücresİ

guzellik_web_art81

Hücrelerin Çoğalması Ne zaman aynada kendimize baksak, vücudumuzu kaplayan en üst katmanın derimiz olduğunu görürüz. Derinin rolü nedir, neden yaşlanır ve görünümümüzü nasıl etkiler? Canlı…

Stres ve yaşlanma

Art_16_4597140_web

  Stres ve Yaşlanma Bazı insanlar, kendi yaşından daha genç görünür, burada şu soru aklımıza gelir: Onların sırrı nedir? Sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite…